A tengerimalacok gondozása rendkívül egyszerű, mivel éles metszőfogaik ellenére sem harapósak. Néha azonban kurta lábaikkal meglepő gyorsasággal ássák be magukat az alomba, hogy megkíséreljenek elmenekülni a kézbevétel elöl. Éppen ezért a lehető leghamarabb helyezzük jobb kezünket a hátára. Ez megállítja az állatot, mi pedig - amennyiben jobb kezesek vagyunk - könnyen felemelhetjük a bal kezünket a teste alá csúsztatva, jobb kézzel pedig felülről biztosítva. Ha már kiemeltük a ketrecéből, mindenképpen támasszuk alá a hátsó felét, máskülönben nem fogja magát biztonságban érezni, rugdalózni kezd, és kicsúszhat a fogásunkból.
Kisgyerekek ne vegyék fel csupasz karral a tengerimalacot, mert az állatka karmai fájdalmas karcolásokat okozhatnak, az ijedség hatására pedig el is ejthetik a tengerimalacot. A nyulak felemelésének módszere a tengerimalacoknál is alkalmazhatóak.
A tengerimalac szállítására - még ha rövidebb szállításról is van szó - a legbiztonságosabb ha, szállítódobozt vagy akár egy tiszta kosarat használunk. Így az nem okozhat egy ijedségnél nagyobb tragédiát
A nőstény általában négy kicsit ellik, bár egy és hat között bármilyen alomméret előfordulhat. Fontos, hogy a hímet az ellést követően távolítsuk el a családjától. Erre nem azért van szükség, mert bántaná a kicsinyeit, hanem mert a nőstény az ellés után 48 órával újra tüzelni kezd, tehát szinte azonnal újra vemhesülhet.
A kicsinyek leggyakrabban mindenféle nehézség nélkül nevelkednek, bár nagy ritkán - főleg nehéz ellést követően - adódhatnak problémák. Bár születésük után néhány nappal a kicsik már képesek szilárd táplálékot fogyasztani, szükségük van még anyatejre is. Előfordulhat, hogy az anya kelletlenül szoptat, netán elzavarja a kicsinyeit, ahelyett hogy táplálná őket. Ez emlőgyulladásra utaló jel, de okozhatja az is, hogy a nősténynek kevés a teje.
Míg az emlőgyulladás kezelést igényel, a tej elapadás magától elmúlik, ahogy az anya kissé megnyugszik. Ezért az ellést követő néhány napban igyekezzünk mindenféle zavarást elkerülni. Ha a problémák továbbra is fennállnak, mesterségesen kell táplálnunk a kicsinyeket.
A szoptatás ideje alatt - különösen, ha nagyméretű alomról van szó - figyeljünk oda a helyes táplálékkiegészítésre; elegendő mennyiségű kalciumot kell biztosítanunk az anyának. Ezt kukorica és leveses zöld növények etetésével tehetjük meg.
A kis tengerimalacok gyorsan nőnek. Egy hónapos koruktól már jobb, ha elkülönítjük őket: a hímeket és a nőstényeket külön ketrecbe tartsuk.
Tenyésztés
Tenyésztés |
||